Tomasz Komenda

Lombard Koszalin - dajemy najwięcej w Koszalinie Lombard Koszalin nr 1

Tomasz Komenda

Artykuł opisuje historię Pana Tomasza Komendy, który najlepsze swoje lata spędził w więzieniu za przestępstwa, których nie popełnił. Teraz przebywa na wolności i przechodzi załamanie jego stan psychiczny jest ciężki.

Czy żyjemy w państwie prawa? Można mieć wątpliwości patrząc na to co się dzieje. Nawiązuje do historii Tomasza Komendy, który odsiedział w więzieniu 18 lat za niewinność. Skazany za gwałt i zabójstwo 15-latki Tomasz wychodzi na wolność. Decyzję tę podjął sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu, który zwolnił mężczyznę z odbywania kary reszty kary ponieważ został skazany na 25 lat więzienia.

Z wnioskiem w tej sprawie wystąpiła Prokuratura Krajowa. Zdaniem prokuratorów, Komenda nie popełnił czynów, za które został skazany. Czy popełniono błąd? Można snuć różne teorie jednak dla Tomasza liczy się tylko to, że wreszcie może oddychać powietrzem już na wolności. Przypomnijmy chodzi o sprawę z 1996 roku która dotyczy gwałtu wraz z zabójstwem piętnastoletniej wówczas Małgorzaty K. Która spędzała sylwestra w dyskotece w Miłoszycach pod Wrocławiem. Dziewczyna podczas imprezy wyszła na zewnątrz budynku jednak już nie wróciła. Nastolatka została znaleziona na terenie prywatnej posesji nieopodal dyskoteki wtedy już nie żyła.

Przed śmiercią została w sposób brutalny zgwałcona. Za te czyny został zakazany właśnie Tomasz Komenda. Dopiero po wielu latach okazało się ze jest niewinny. W czerwcu ubiegłego roku zatrzymano Ireneusza M. Którego to właśnie policja podejrzewa o czyny, za które karę odsiadywał Tomasz. Prokurator, który wtedy oskarżył Tomasza Komendę o czyny twierdzi, że dziś zrobiłby to samo i nie ma sobie nic do zarzucenia.

Sprawą zainteresował się sam minister Ziobro. Teraz prokuratorzy, złożyli do Sądu wniosek w którym na 90 stronach opisują 18 dowodów świadczących o niewinności Tomasza Komendy. Dziś Tomasz ma czterdzieści dwa lata, najlepsze lata swojego życia spędził w więzieniu. Teraz oczekując na decyzje Sądu Najwyższego w sprawie wznowienia jego procesu i ewentualnego uniewinnienia już na wolności nie potrafi normalnie funkcjonować. To straszne jak więzienie wyniszczyło tego mężczyznę. Bardzo prawdopodobne jest to że będzie musiał skorzystać z terapii z udziałem psychologa. Życzymy powodzenia Panu Tomaszowi Komendzie i miejmy nadzieję, że wróci na właściwe tory.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *